Home
Race Schedule
Race Results
Race Stats
Athlete Stats
Rules
How-to
Search Schedule
Search Results
Search Stats
Athlete Rankings
Board
Archive
Photo Gallery
Mailing lists
Marketplace
Links
About
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1997 Slalom Race Results
How to send in your results
US Slalom Races
Glacier Breaker SL, NOC, NC, February 22-23
Mulberry Fork SL, Birmingham, AL, March 1-2
Cedar River SL (NWCUP #1), Landsburg, WA, March 16
Salmon SL (NESS #1), Colchester, CT, March 23
Nantahala Doubleheader/South Qualifier, Day One, March 29
Nantahala Doubleheader/South Qualifier, Day Two, March 30
Ocoee Doubleheader, Day One, April 5
Ocoee Doubleheader, Day Two, April 6
Punch Brook SL (NESS #2), Unionville, CT, April 6
State of Jefferson SL (NWCUP #2), Gasquet, CA, April 5-6
West Trials Qualifier, Gasquet, CA, April 6
Mascoma SL (NECUP #1), Lebanon, NH, April 12
Fall Creek SL, Ithaca, NY, April 13
Missouri Whitewater Championships, Fredericktown, MO, April 12-13
Loyalsock SL, World's End State Park, PA, April 19
Middle Fork Snoqualmie Slalom, North Bend, WA - CANCELLED due to high water
Kern River Festival SL, Kernville, California, April 18-20
Partial results
Rattlesnake SL (NECUP #2), Falls Village, CT, April 19
Blackwater SL (NESS #3), Webster, NH, April 19-20
Snyder's Mill SL (NECUP #3, North Trials Qualifier), Webster, NH, April 26-27
Fiddlehead SL (NESS #4), Montpelier, VT, May 3-4
Southeastern US SL Championships, Nantahala, NC, May 3-4
Tariffville SL, Tariffville, CT, May 4
Mother's Day Races, Pilar, NM, May 10-11
US Team Trials, Race #1, Wausau, WI, May 10-11
US Team Trials, Race #2, Wausau, WI, May 10-11
US Team Trials, Race #3, South Bend, IN, May 17
US Junior Team Trials, Race #1, South Bend, IN, May 17-18
US Junior Team Trials, Race #2, South Bend, IN, May 17-18
Covered Bridge SL (NESS #5), West Cornwall, CT, May 17-18
Crystal River Race, Carbondale, Colorado May 23-24
Esopus Doubleheader, Day One, Phoenicia, NY, June 7
Esopus Doubleheader, Day Two, Phoenicia, NY, June 8
Salmon la Sac (NWCUP #4), Cle Elum River, Roslyn, WA, June 7-8
Amoskeag SL (NESS #6)/Northeast Regional Junior Olympic Qualifier, Manchester, NH, June 14-15
Animas River Days SL/SW Junior Olympic Qualifier, Durango, CO June 28-29
WACKO SL, Saturday short race, Wausau, WI, June 28-29
WACKO SL, Sunday short race, Wausau, WI, June 28-29
WACKO SL, Sunday long race, Wausau, WI, June 28-29
Northwest Junior Olympic Qualifier, Idaho Falls, ID, July 6
Payette Whitewater Roundup, Banks, Idaho, July 11-13
White Salmon (NWCUP #5), White Salmon River, Husum, WA, Jul 12-13
Junior Olympics, Charlotte, North Carolina, August 5
United States Slalom National Championship, Wausau, Wisconsin, August 9
Mid-America Slalom #1, Wausau, Wisconsin, August 10
Junior/Senior/Master National Championships, Banks, Idaho, August 16-17
Mid-America Slalom #2, South Bend, Indiana, August 16
Dog Days Slalom, Bellefonte, PA, August 24
Partial results
Riversport Slalom (Penn Cup #1), Confluence, PA, August 31
Riverfest Slalom (NESS #7), Manchester, NH, September 6-7
Little Lehigh Slalom (Penn Cup #2), Allentown, PA, September 14
Last Ditch Slalom Langlade, WI, September 20
Codorus Slalom (Penn Cup #3), York, PA, September 21
Cheakamus SL (NWCUP #6), Whistler, BC, September 20-21
Fiddler's Elbow Slalom (Penn Cup #4), Hummelstown, PA, September 28
Esopus Slalom (NESS #8), Phoenicia, NY, October 4-5
Bellefonte Slalom (Penn Cup #5), Bellefonte, PA, October 12
Nooksack SL, Glacier, WA, October 11-12
Farmington Slalom (NESS #9), Otis, MA, October 18-19
Other Races and Results
US Junior/Senior Slalom, Wildwater Team Trials
National Pool Slalom
Fall 1997 BCE Triathlon, Brookmont, MD, November 2
Pennsylvania Cup Championship Series Final Standings
Northwest Cup Championship Series Final Standings
New England Slalom Series Final Standings
International Slalom Races
World Cup #1, Bourg St. Maurice, France, June 21 (finish order only)
World Cup #2, Bjorbo, Sweden, June 28 (Qualifier)
World Cup #2, Bjorbo, Sweden, June 20 (Final)
World Cup #3, Bratislava, Slovakia, July 4 (Qualifier)
World Cup #3, Bratislava, Slovakia, July 4 (Final)
World Cup #4, Ocoee River, Tennessee, United States, July 28 (Qualifier; K-1 and C-1 only)
World Cup #4, Ocoee River, Tennessee, United States, July 28 (Final) (total times only)
World Cup #5, Gull River, Minden, Ontario, Canada, August 2-3 (finals only)
World Cup Results
Junior Pre-Worlds, Lofer, Austria, July 10-13
World Championships, Tres Coroas, Brazil, September 25-28
World Nature Games Slalom, Brazil, October 3-5
Wildwater/Downriver Races
Cedar River Wildwater, Landsburg, WA, March 15
Credit River Downriver, Toronto, Ontario, CAN, April 6
Missouri Whitewater Championships Downriver, Fredericktown, Missouri, April 12-13
US Wildwater Team Trials, Kernville, California, April 19-20
Southeastern US Championships, Nantahala, NC, May 3-4
Crystal River Race, Carbondale, Colorado May 23-24
Salmon la Sac Downriver, Cle Elum River, Roslyn, WA, June 7-8
Wildwater Nationals, Bryson City, North Carolina, June 23-37
Animas River Days Downriver, Durango, CO June 28-29
White Salmon Downriver Races 1 and 2, White Salmon River, Husum, WA, Jul 12-13
Gore Canyon Wildwater Race, Colorado River, Kremmling, Colorado, August 24
Contact:
webmaster
.