Home
Race Schedule
Race Results
Race Stats
Athlete Stats
Rules
How-to
Search Schedule
Search Results
Search Stats
Athlete Rankings
Board
Archive
Photo Gallery
Mailing lists
Marketplace
Links
About
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
2000 Slalom Race Results
How to send in your results
US Slalom Races
US Pool Slalom, late winter, EVERYWHERE
Texas Spring SL Race #1, New Braunfels, TX, Jan 23
Texas Spring SL Race #2, New Braunfels, TX, Feb 6
Locust Fork Invitational/Alabama Cup #1, Cleveland, AL, Feb 5
Texas Spring SL Race #3, New Braunfels, TX, Feb 20
NOC Glacier Breaker/SE Team Trials Qualifier, Bryson City, NC, Feb 26
Mulberry Fork SL/Alabama Cup #2, Day One, Garden City, AL, Mar 4
Mulberry Fork SL/Alabama Cup #2, Day Two, Garden City, AL, Mar 5
South US Team Trials Qualifier, Dallas, TX, Mar 4
Cedar River Race, Landsberg, WA, Mar 5
Missouri Whitewater Championships/Mid-Continent Team Trials Qualifier, Fredericktown, MO, Mar 18-19
Salmon SL (NESS #1), Colchester, CT, Mar 19
Riverhouse SL, Bend, OR, Mar 19
Locust Fork Whitewater Classic/Alabama Cup #3, Cleveland, AL, Mar 25
West US Team Trials Qualifier, Day One, Smith River, CA, Mar 25
West US Team Trials Qualifier, Day Two, Smith River, CA, Mar 26
Kish SL, Reedsville, PA, Mar 26
PSOC Jack Anderson Memorial Loyalsock Slalom, Forksville, PA, Apr 2
Smith River/State of Jefferson Championships SL, Hoiuchi, CA, Apr 2
Senior Team Trials, Day One, Ducktown, TN, Apr 7
Senior Team Trials, Day Two, Ducktown, TN, Apr 8
Senior Team Trials, Day Three, Ducktown, TN, Apr 9
Senior Team Trials, Final Standings
Punch Brook SL (NESS #2), Unionville, CT, Apr 9
Kern River Festival SL, Kernville, CA, Apr 14-16
Mascoma SL, Canaan, NH, Apr 15
Fall Creek SL, Ithaca, NY, Apr 16
Tariffville SL, Tariffville, CT, Apr 22
Rattlesnake SL, Falls Village, CT, Apr 23
Southeastern Slalom Championships, Day One, Nantahala River, NC, Apr 29
Southeastern Slalom Championships, Day Two, Nantahala River, NC, Apr 30
Blackwater SL (NESS #3), Webster, NH, Apr 29-30
Junior Team Trials, Day One, Wausau, WI, May 6
Junior Team Trials, Day Two, Wausau, WI, May 7
Fiddlehead SL (NESS #4), Montpelier, VT, May 7
Cache Creek Slalom, Rumsey, CA, May 14
Eddie Bauer Series #1, Boulder Creek, Boulder, CO, May 20
Canoe Rack Challenge, Missoula, MT, May 20-21
H.A.C.K.S. Covered Bridge SL (NESS #5), West Cornwall, CT, May 21
Saranac SL, Saranac Lake NY, May 21
Bull Run SL (Northwest Cup #4), Bull Run River, Sandy, OR, May 21
Eddie Bauer Series #2, Confluence Park, Denver, CO, May 27
BCE Jr Olympic Qualifier/Feeder Frenzy, Brookmont, MD, May 28
KCCNY Esopus SL Doubleheader, Day One, Phoenicia, NY, Jun 3
KCCNY Esopus SL Doubleheader, Day Two, Phoenicia, NY, Jun 4
Reno/Truckee SL, Reno, NV, Jun 3-4
Eddie Bauer Series #3, Clear Creek, Golden, CO, Jun 4
WKC Salmon la Sac SL (Northwest Cup #5), Cle Elum, WA, Jun 4
Dickerson Whitewater Championships, Dickerson, MD, Jun 10
Gallatin Whitewater Festival/Jr. Olympic Qualifier, Bozeman, MT, Jun 10-11
PSNH Amoskeag SL/Jr. Olympic Qualifier (NESS #6), Manchester, NH, Jun 11
FIBArk Slalom, Salida, CO, Jun 18
LVCC Mini-Slalom #1, Allentown, PA, Jun 20
Animas River Days, Durago, CO Jun 24
Badger State Games SL, Wausau, WI, Jun 24
W.A.C.K.O. SL, Wausau, WI, Jun 24
Mid-America #1, Wausau, WI, Jun 25
ACA Open Canoe National Championships
Northern Idaho Whitewater Festival SL (Northwest Cup #6), North Fork Clearwater River, Pierce, ID, Jul 2
Big Sky Games (Montana Cup #4), Beartooth, MT, Jul 15
WKC Middle Fork of Snoqualmie SL (Northwest Cup #7), MF Snoqualmie River, North Bend, WA, Jul 16
LVCC Mini-Slalom #2, Allentown, PA, Jul 18
Junior Olympics, Day One, Dallas, TX, Jul 27
Junior Olympics, Day Two, Dallas, TX, Jul 28
US Slalom Jr/Sr/Ms National Championships, South Bend, IN, Aug 12
Mid-America #2, South Bend, IN, Aug 13
Mokelumne SL
LVCC Mini-Slalom #3, Allentown, PA, Aug 15
US Slalom National Championships, Bakersfield, CA, Aug 19
Miracle Hot Springs Citizen Slalom, Bakersfield, CA, Aug 20
Dog Days SL, Bellefonte, PA, Aug 20
Riversport SPWT SL (Penn Cup #1), Confluence, PA, Sep 3
LVCC Lehigh SL (Penn Cup #2), Allentown, PA, Sep 10
Riverfest SL (NESS #7), Manchester, NH, Sep 10
LVCC Mini-Slalom #4, Allentown, PA, Sep 12
CCC Codorus SL (Penn Cup #3), York, PA, Sep 17
CCGH Fiddler's Elbow SL (Penn Cup #4), Hummelstown, PA, Sep 24
Esopus SL (NESS #8), Phoenicia, NY, Oct 1
"Nook Slough" (WKC Nooksack SL), Hope Slough, Canada, Oct 1
"Chilli Sack" (WKC Nooksack SL), Chilliwack River, B.C., Canada, Oct 1
PSOC Bellefonte SL (Penn Cup #5), Bellefonte, PA, Oct 8
Farmington SL (NESS #9), Otis, MA, Oct 14-15
Texas Fall SL Race #3, New Braunfels, TX
NRC December "Jiffy" Race, Bryson City, NC, Dec 2
International Slalom Races
World Cup #1 (Qualifier), Penrith, Australia, Apr 29
World Cup #1 (Finals), Penrith, Australia, Apr 30
World Cup #2 (Qualifier), Ocoee River, Tennessee, June 17
World Cup #2 (Final), Ocoee River, Tennessee, June 18
World Cup #3 (Qualifier), St Pe, France, July 1
World Cup #3 (Final), St Pe, France, July 2
World Cup #4 (Qualifier), La Seu de Urgell, Spain, Jul 8
World Cup #4 (Final), La Seu de Urgell, Spain, Jul 9
Junior World Championships (Qualifier), Bratislava, Slovakia, Jul 15
Junior World Championships (Final), Bratislava, Slovakia, Jul 16
Junior World Championships (Team), Bratislava, Slovakia, Jul 15
World Cup #5 (Qualifier), Prague, Czech Republic, Jul 22
World Cup #5 (Final), Prague, Czech Republic, Jul 23
World Cup #6 (Qualifier), Augsburg, Germany, Jul 29
World Cup #6 (Final), Augsburg, Germany, Jul 30
World Cup Series Final Standings
Olympic Games (Qualifier)
Olympic Games (Final)
Junior World Cup 2/3 (Final), Poland
Dunajec Band Race, Poland
Olympic Hopes Race, Poland
Contact:
webmaster
.