Dates | Number | Race Name/Location | FS | IMP | Total |
March 2-3 | #1 | Mulberry Fork - AL | 6 | 5 | 11 |
March 23-24 | #2 | MO Whitewater Championships - MO | 4 | 6 | 10 |
March 24 | #3 | NW Cup #1 - Cedar River Race - WA | 5 | 6 | 11 |
March 30 | #4 | South Olympic Trials Qualifier - NOC | 9 | 7 | 16 |
March 31 | #5 | NOC Double Header | 10 | 6 | 16 |
April 7 | #6 | NW Cup #2 - S. Fork Smith River - CA | 4 | 6 | 10 |
April 13 | #7 | N. England Cup #1 - Mascoma Races - NH | 6 | 6 | 12 |
April 14 | #8 | North Olympic Trials Qualifier - South Bend | 6 | 7 | 13 |
April 14 | #9 | W. Olympic Trials Qual./NW Cup #3 - Snoqualmie, WA | 7 | 7 | 14 |
April 19-21 | #10 | Kern River Festival '96 | 5 | 5 | 10 |
April 20-21 | #11 | Blackwater Slalom Festival (N.England C-D Cup) | 5 | 5 | 10 |
April 21 | #12 | N. England Cup #2 - Rattlesnake SL - CT | 5 | 6 | 11 |
April 27 | #13 | CIWS Qualifier - Pigeon | 9 | 8 | 17 |
April 27 | #14 | CIWS Finals - Pigeon | 8 | 9 | 17 |
April 27 | #15 | Jr. Team Trials Day 1/N.England Cup #3 - Snyder's Mill | 6 | 9 | 15 |
April 28 | #16 | Jr. Team Trials Day 2 - Snyder's Mill | 6 | 9 | 15 |
May 5 | #17 | E. Olympic Trials Qualifier/N. England Cup #4 - T'ville | 6 | 7 | 13 |
May 11-12 | #18 | Mother's Day Kayak Race - Rio Grande | 5 | 5 | 10 |
May 12 | #19 | Apple SL - WI | 2 | 5 | 7 |
May 18 | #20 | Olympic Trials - Day 1 | 10 | 10 | 20 |
May 19 | #21 | Olympic Trials - Day 2 | 10 | 10 | 20 |
May 19 | #22 | HACKS Covered Bridge Slalom (N.England C-D Cup) | 4 | 5 | 9 |
May 18-19 | #23 | Boulder Creek Whitewater Races - CO | 2 | 5 | 7 |
May 24-25 | #24 | Crystal River Races - CO | 7 | 5 | 12 |
May 27 | #25 | CIWS Qualifier - Vail | 7 | 8 | 15 |
May 27 | #26 | CIWS Finals - Vail | 7 | 9 | 16 |
June 1 | #27 | CIWS Qualifier - Durango | 7 | 8 | 15 |
June 1 | #28 | CIWS Finals - Durango | 7 | 9 | 16 |
June 1-2 | #29 | NW Cup #4 - Salmon la Sac Race - WA | 5 | 6 | 11 |
June 9 | #30 | Amoskeag Slalom (N. England C-D Cup) | 5 | 5 | 10 |
June 13 | #31 | SE Slalom Junior Olympic Qualifier - NOC | 5 | 6 | 11 |
June 13-14 | #32 | NW Slalom Junior Olympic Qualifier - Idaho | 5 | 6 | 11 |
June 16 | #33 | WACKO Slalom - Wausau | 5 | 5 | 10 |
June 22-23 | #34 | NE Slalom Junior Olympic Qualifier - Wausau | 6 | 6 | 12 |
June 28-30 | #35 | SW Slalom Junior Olympic Qual./Animas SL - Durango | 6 | 6 | 12 |
July 20-21 | #36 | NW Cup #5 - White Salmon | 5 | 6 | 11 |
Aug. 10 | #37 | Mid-America Series - South Bend | 7 | 7 | 14 |
Aug. 11 | #38 | Jr/Sr/Ms Nationals - South Bend | 6 | 9 | 15 |
Aug. 16-17 | #39 | Slalom Junior Olympics - Wausau | 6 | 8 | 14 |
Aug. 18 | #40 | Mid-America Series - Wausau | 7 | 7 | 14 |
Aug. 25 | #41 | Mid-America Series - Carleton | 7 | 7 | 14 |
Sept. 14 | #42 | Nationals - Opryland | 8 | 10 | 18 |
Sept. 14-15 | #43 | NW Cup Series #6 - Big Eddy River Festival - Bend, OR | 4 | 6 | 10 |
Sept. 15 | #44 | Penn Cup #3 - Codorus SL | 2 | 5 | 7 |
Sept. 21-22 | #45 | Southeasterns - Dixie Division Championships - NOC | 5 | 6 | 11 |
Sept. 28 | #46 | Last Ditch SL - WI | 5 | 5 | 10 |
Sept. 29 | #47 | Penn Cup #4 - Fiddler's Elbow SL | 4 | 5 | 9 |
Oct. 12-13 | #48 | Nooksack River - Glacier, WA | 6 | 5 | 11 |
Oct. 19-20 | #49 | Farmington SL (N.England C-d Cup) | 4 | 5 | 9 |
?? | #50 | CO Youth Championships/Colorado Cup - Arkansas River | 6 | 5 | 11 |
Sept. 8 | #51 | Riverfest SL (N.England C-D Cup) | 5 | 5 | 10 |
Sept. 8 | #52 | Penn Cup #2 - Lehigh SL | 5 | 5 | 10 |
Oct. 6 | #53 | Penn Cup #5 - Bellefonte SL | 4 | 5 | 9 |
Sept. 1 | #54 | Penn Cup #1 - Riversport SL | 6 | 5 | 11 |
Fall | #55 | Autumnfest 1996 Race #1 - TX | 6 | 5 | 11 |
Fall | #56 | Autumnfest 1996 Race #2 - TX | 6 | 5 | 11 |
Fall | #57 | Autumnfest 1996 Race #3 - TX | 6 | 5 | 11 |